Dyskietki

Jak należy dbać o dyskietki?

 1. Nigdy nie pozostawiaj dyskietek w stacji dysków, jako że dane mogą wycieknąć z dyskietki powodując korozję mechanizmów stacji dysków. Dyskietki należy przechowywać zwinięte w pojemnikach na ołówki.
 2. Dyskietki powinny byc czyszczone i woskowane raz na tydzień. Mikroskopijne opiłki metalu (które mogły nagromadzić się na powierzchni dyskietki) można usunąć przesuwając silny magnes tuż nad powierzchnią dyskietki. Opiłki wbite w powierzchnię można usunąć proszkiem do czyszczenia i mydłem. Przy woskowaniu dyskietek nalezy dbać, aby ich powierzchnia była gładka. Pozwoli to na szybsze obracanie się dyskietki (mniejsze opory powietrza) i tym samym szybszy dostęp do danych.
 3. Nie zaginaj dyskietek, chyba, że nie mieszczą się do stacji dysków. „Duże” dyskietki mozna zgiąć i używac w „małych” stacjach.
 4. Nigdy nie wkładaj dyskietek „do góry nogami” do stacji. Dane mogą spaść z powierzchni dyskietki i zablokować precyzyjne mechanizmy stacji dysków.
 5. Nie mozna wykonać kopii dyskietki przy pomocy maszyny kserograficznej. Jeśli potrzebujesz kopii swoich danych po prostu włóż dwie dyskietki do stacji. Ilekroć będziesz nagrywać swój dokument, zapisze się on na obu dyskietkach.
 6. Nie należy wkładać bądź wyjmować dyskietek ze stacji, kiedy mruga na niej czerwone swiatełko. Mogło by to spowodować rozmazanie tekstu, w skrajnych przypadkach czyniąc go nieczytelnym. Czasami czerwona lampka mruga pomimo, że stacja nie pracuje. Jest to tak zwany stan „zawieszenia” lub prosciej „zawieszenie”. Jesli twój system się zawiesi, bedziesz zapewne musiał wrzucić kilka monet zanim odzyskasz dostęp do niego.
 7. Jesli twoja dyskietka jest pełna danych, a potrzebujesz więcej miejsca, to wyjmij ją ze stacji dyskow i energicznie wstrząsaj przez około dwie minuty. Ubije to dane (kompresja danych) pozwalając na zapisanie większej ich ilości. Nie zapomnij o zaklejeniu taśmą klejąca wszystkich otworów w dyskietce, aby dane nie wypadły nimi w trakcie kompresji.
 8. Prędkość dostępu do danych można wydatnie zwiększyć wycinając więcej otworów w koszulce dyskietki. Umożliwi to stacji dostęp do dysku w większej liczbie miejsc jednocześnie.
 9. Dyskietek można używać jako podstawek pod szklanki z piwem (lub innymi napojami) o ile zostaly poprawnie nawoskowane. Pamiętaj, aby potem wytrzeć dyskietkę do sucha.
 10. Nigdy nie używaj nożyczek i kleju do ręcznej edycji tekstu na dyskietkach. Dane na dyskietkach są zbyt małe, aby można je było zobaczyć gołym okiem, i tak postępując możesz niechcący wkleić kawałek całkiem innego dokumentu w sam środek twojego tekstu. W takich przypadkach można używac żyletek i taśmy klejącej, o ile jesteś wyposażony w mikroskop elektronowy.
 11. Okresowo należy spryskiwać dyskietki środkiem owadobójczym, aby zapobiec rozmnażaniu sie wirusów.
 12. Jeśli składasz dyskietki do szafy i nie będą one używane przez dłuższy czas – nie zapomnij o przesypaniu ich naftaliną.
Nie najlepszy dowcipDowcip ujdzie w tłokuDobry kawałZabawny kawałNajlepszy dowcip!
(1 głosów, średnio: 4,00 z 5)
Loading...

No Comments

Dodaj komentarz